Bieganie z roku na rok staje się co raz bardziej popularne (i to nie tylko w pogoni za uciekającym autobusem, ale dla przyjemności). Przeprowadzane badania wskazują na to, że biegają szefowie wielkich firm, listonosze, sprzedawcy, przedsiębiorczynie. Jeszcze do niedawna znaczną część biegaczy stanowili mężczyźni, jednak od jakiegoś czasu jest wśród nich niemal tyle samo kobiet, co i mężczyzn. Co sprawia, że bieganie jako sport jest tak popularne? Co daje bieganie i jakie płyną z tego korzyści dla naszego zdrowia, poczucia szczęścia i sylwetki? Dlaczego warto biegać?
Korzyści jakie bieganie daje dla zdrowia
Podczas biegania jesteśmy zmuszeni do kontrolowania swojego oddechu, w przeciwnym wypadku nie bylibyśmy w stanie biec dalej, niż krótkie dystanse. Kontrolując oddech, oddychamy głęboko, dzięki czemu dotleniamy mózg i cały organizm (w tym wszystkie komórki, które go budują). Poprawiamy tym samym pracę serca, które staje się bardziej wydajne (w przyszłości uniknąć możemy na przykład zawału).
Biegając angażujemy całe ciało do ruchu, co sprawia, że nasze kości, kręgosłup oraz stawy wzmacniają się. Dzięki temu możemy uniknąć narzekania na ból pleców, czy kolan. Dodatkowo, biegając poprawiamy swoje samopoczucie i zwiększamy poziom energii.
Co daje bieganie? Lepszy nastrój
Bieganie to wysiłek fizyczny. Niezależnie od tego czy trenujemy zawodowo, czy truchtamy pół godzinki co wieczór po pracy. Wysiłek fizyczny z kolei wiąże się przede wszystkim z tak zwanym pozytywnym zmęczeniem. Co to znaczy? Chodzi o to, że podczas biegania nasz organizm produkuje zwiększoną liczbę endorfin, czyli hormonów szczęścia. Wydzielane i rozprzestrzeniające się po całym ciele redukują stres poprzez obniżenie napięcia nerwowego i odprężają tym samym organizm.
Hormony szczęścia, jak sama nazwa wskazuje wiążą się również z poprawą nastroju. Wszystko to skutkuje łatwiejszym zasypianiem i głębszym snem. Tym samym koło się zamyka, ponieważ zdrowy sen powoduje odprężenie i lepszy humor.
Co daje bieganie kobietom? Poprawia sylwetkę
Bieganie – co da? Przede wszystkim bieganie pomaga spalić tkankę tłuszczową. Jednak nie od samego początku. Wtedy organizm czerpie energię głównie z węglowodanów. Dopiero po mniej więcej trzydziestu minutach treningu, energię zaczyna pobierać z tkanki tłuszczowej. Zatem, aby poprawić swoją sylwetkę, nie tylko musimy odżywiać się zdrowo, aby nie odkładać dodatkowej tkanki tłuszczowej (której przecież chcemy się pozbyć), ćwiczyć regularnie, ale też trening powinien trwać odpowiednio długo, by mógł przynieść oczekiwane efekty.
Co daje bieganie? Rozwija mięśnie. Zatem nie tylko uda nam się pozbyć nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, ale również zbudujemy mięśnie. Nie musimy się jednak bać, że będziemy wyglądać jak kulturyści. Mięśnie, które pracują podczas biegania to grupy mięśni praktycznych. Zamiast dużych mięśni, będą smukłe nogi i płaski brzuch.
Co daje bieganie na brzuch? Przede wszystkim odsłania mięśnie, które powstają podczas biegania poprzez pozbycie się niepotrzebnej ilości tkanki tłuszczowej.
Jak zacząć biegać? Kilka wskazówek
Bieganie posiada wiele zalet i płynących z nich korzyści zdrowotnych i wizualnych. Jest również jednym z najprostszych sportów, jakie możemy samodzielnie trenować. Jak jednak zacząć biegać? To pytanie powstrzymuje wielu z nas przed faktycznym podjęciem się ćwiczeń.
- Na początku spróbuj biegać truchtem, aby nie przemęczyć swojego organizmu. Unikniesz też niepotrzebnych zakwasów mięśni i nie zniechęcisz się od samego początku. Stopniowo zwiększaj tempo, gdy Twój organizm będzie na to gotowy,
- pomiędzy treningami, rób sobie jeden/dwa dni przerwy, aby mięśnie mogły się zregenerować i odbudować,
- spróbuj biegać z kimś. Bieganie w parze, czy nawet większych grupach jest motywujące oraz sprawia, że trudniej będzie Ci odmówić następnego treningu,
- motywuj się zapisując sobie swoje czasy i przebiegnięte odległości. Nic tak bardzo nie motywuje do działania, niż widok stawania się co raz lepszym w ty, co robimy.