Jakie są przepisy gry w piłkę nożną?

przepisy gry w piłkę nożną

Piłka nożna to bezapelacyjnie jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych w Polsce i na świecie, dlatego tak istotnie jest wiedzieć, jakie są przepisy gry w piłkę nożną. W niniejszym artykule dowiesz się o najważniejszych przepisach dotyczącej tej dyscypliny. Ponadto dowiesz się jak ogólnoświatowa pandemia wirusa COVID-19, która wybuchła w marcu 2020 roku wpłynęła na to, jak te przepisy wyglądają aktualnie.

Długość meczu w regulaminowym czasie gry   

To, co wciąż pozostało niezmienne przepisach gry w piłkę nożną to długość meczu. Od zawsze mecz piłkarski składał się z dwóch połów po czterdzieści pięć minut każda, czyli w sumie dziewięćdziesiąt. Jeśli w fazie pucharowej danego turnieju nie zostanie wyłoniony zwycięzca w regulaminowym czasie gry, wtedy to sędzia zarządza dogrywkę, czyli dodatkowy czas gry trwający aż trzydzieści minut. Jeśli w dalszym ciągu po upływie tego czasu nie zostanie wyłoniony triumfator, wtedy to sędzia jest zobligowany zarządzić konkurs rzutów karnych. To takiej sytuacji doszło, chociażby w trakcie ostatniego finału mistrzostw świata, kiedy to w spotkaniu Argentyna- Francja do przerwy prowadził zespół z Ameryki Południowej, po golach Leo Messiego i Angela Di Marii. W drugiej połowie do wyrównania doprowadził bardzo utalentowany i przebojowy napastnik Kylian Mbappé. W dogrywce po raz kolejny do siatki przeciwnika trafili po raz kolejny Messi oraz Mbappé.  W konkursie rzutów karnych bohaterem reprezentacji Argentyny okazał się ich bramkarz, Emiliano Martinez. Po zakończeniu został wygrany najlepszym bramkarzem turnieju. 

Żółte i czerwone kartki 

Od najdawniejszych czasów w futbolu pewne są tylko żółte i czerwone kartki. Żółte kartki są przeważnie pokazywane za przewinienia małego kalibru, jak faul w środku pola lub ściągnięcie koszulki po zdobytej bramce. Czerwona kartka z kolei jest pokazywana w konsekwencji dwóch żółtych kartek lub w przypadku bardzo niebezpiecznego przewinienia, które może zagrać życiu lub zdrowiu danego zawodnika. Z pomocą w wielu spornych i kontrowersyjnych sytuacjach z pomocą głównemu arbitrowi przychodzi system VAR, który przy pomocy sędziów siedzących w specjalnym wozie rozstrzyga niejasne sytuacje.  

Ilość zmian zawodników w meczu

Przez długi czas trenerzy mieli do dyspozycji zaledwie trzy zmiany do wykorzystania. Od początku pandemii koronawirusa FIFA zdecydowała się na zmianę przepisów i powiększenie liczby zmian z trzech do pięciu. Trenerzy mogą zatem zmienić aż połowę zawodników z pola, co bez wątpienia jest dużym ułatwieniem biorąc pod uwagę wysoką intensywność spotkań piłkarskich oraz wysokie ryzyko odniesienia kontuzji przez poszczególnych zawodników w rozgrywkach klubowych i reprezentacyjnych. 

Przepisy gry w futbolu 2022/2023- VAR i półautomatyczny spalony

Jakie sa przepisy gry w piłkę nożną 2022/23? Od dłuższego czasu FIFA i UEFA nie boi się wprowadzać nowinek technologicznych. Od ponad dziesięciu lat kibice na całym świecie mają do czynienia z Goal-line Technology, czyli technologią, która poprzez dodanie chipa do piłki pozwala sprawdzić, czy piłka przekroczyła linię bramkową w kontrowersyjnej sytuacji. Mimo to, że ta technologia rozwiała wiele kontrowersyjnych sytuacji, wciąż zdarzają się sytuacje trudne do rozstrzygnięcia i obiektywnej oceny. 

Od początku pandemii wprowadzono również system VAR, czyli Video Assistant Referee, który ma za zadanie pomóc sędziemu głównemu w rozwiązywaniu kontrowersyjnych sytuacji, głównie o charakterze czarno-białym. Po raz pierwszy z VAR-em na arenie międzynarodowej mieliśmy do czynienia w 2021 roku, kiedy to na mistrzostwach Europy sędziowie mogli podbiegać do specjalnego monitora, aby obejrzeć powtórkę danej sytuacji i możliwie obiektywnie ocenić daną sytuację. 

Na ostatnim mundialu ostatnią innowacją był półautomatyczny spalony, czyli podobnie jak z system VAR sędzia główny dostawał informację od swoich asystentów odnośnie do tego, czy w danej sytuacji był spalony, czy też nie. Wszystko odbywa się bardzo szybko, przez co kibice na stadionie oraz przed telewizorami nie muszą zbyt długo oczekiwać w roztargnieniu na ostateczną decyzję głównego arbitra.