Szkółka piłkarska dla najmłodszych

szkółka piłkarska
,

Szkółka piłkarska to miejsce, gdzie przyszli piłkarze stawiają swoje pierwsze kroki. Z uwagi na fakt, że oddajemy pod opiekę kilkuletnie dziecko, należy wcześniej się upewnić, czy zapewnione mu zostaną odpowiednie warunki do rozwoju. Również dziecko powinno zostać przygotowane do wizyty w szkółce. W jakim wieku można zapisać malucha do szkółki piłkarskiej? O czym należy pamiętać? 

Czy istnieje dolna granica wiekowa, aby móc zapisać dziecko do szkółki?

Mówi się, że tak naprawdę nie ma dolnej granicy, jeśli chodzi o wiek dziecka w szkółce piłkarskiej. Treningi z własną pociechą można rozpocząć, gdy ta będzie oswojona z piłką lub gdy zacznie się swobodnie poruszać. Na Zachodzie Europy, szczególnie w Hiszpanii czy Portugalii dzieci zaczynają trenować już w wieku 2-3 lat. Oczywiście nie jest to intensywny trening na boisku, ale raczej pierwsze zabawy z wykorzystaniem piłki, które uczą dzieci koordynacji ruchowej. Wiele kwestii zależy również od indywidualnego rozwoju dziecka. Rodzice często sami muszą ocenić, czy maluch jest wystarczająco rozwinięty, aby móc bawić się z rówieśnikami w szkółce. Kilkuletnie dziecko musi przede wszystkim odpowiednio zaadaptować się w grupie. Niemniej w wieku kilku lat maluch, który rozpoczyna treningi, ma zdecydowanie wiekszą szansę na związanie swojej przyszłości z piłką nożną. 

Szkółka piłkarska – to nie tylko pierwszy krok w karierze!

Oczywiście szkółki piłkarskie powstają po to, aby szkolić przyszłych piłkarzy. Jest to niepodważalna kwestia. Wielu rodziców obawia się jednak zapisania dziecka do szkółki „zbyt wcześnie”. Jako argument podają najczęściej zagrożenie dla jego rozwoju czy nałożenie zbyt dużej dyscypliny na malucha. Warto zaznaczyć, że obiekt prowadzony przez wykwalifikowanych pracowników indywidualnie ocenia możliwości danego dziecka. Ponadto kilkulatkowie postrzegają zajęcia raczej w formie zabawy z rówieśnikami. Regularne uczęszczanie na trening sprawi, że dziecko od najmłodszych lat nauczy się, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna w codziennym rozwoju. Nawyki rozwinięte w dzieciństwie zaprocentują w przypadku dorosłej osoby, nawet jeśli ta nie zwiąże swojej przyszłości z profesjonalnym sportem. 

Statystyki – jak to wygląda

Na obawy wielu polskich rodziców można odpowiedzieć, przytaczając odpowiednie statystyki. W naszym kraju szkółka piłkarska dla dzieci rozpatrywana jest przez rodziców dzieci w wieku ok. sześciu lat. Dla porównania, ich rówieśnicy w innych krajach trenują już dwa-trzy lata dłużej. Daje im to sporą przewagę, którą widać na przykładzie największych klubów europejskich. Profesjonalni zawodnicy, którzy odnieśli sukces w tej dyscyplinie sportu, rozpoczęli treningi w pierwszych latach życia. Udowodniono badaniami, że wtedy dziecko najszybciej przyswaja wiele kwestii dotyczących rozwoju. Wówczas również oswaja się z piłką oraz uczy ciągu przyczynowo-skutkowego. Gdy maluch rozpocznie treningi, futbol stanie się dla niego codziennością. Dzięki temu w kolejnych latach będzie chętniej podchodził do regularnych spotkań. 

Szkółka – szukaj miejsc prowadzonych przez specjalistów 

Szkółki piłkarskie powinna być prowadzona wyłącznie przez profesjonalną kadrę z odpowiednim doświadczeniem. Pracownikom powierzamy swoje dziecko na kilka godzin w tygodniu, wobec tego należy mieć pewność, że zapewnią mu oni odpowiednią opiekę. Kluczowe jest również podejście trenerów do maluchów trafiających do szkółki. Dzieci powinny być naturalnie zachęcane do integracji i uczestnictwa w treningach. Nie można na nich wymuszać silnej presji, ponieważ w przyszłości może skończyć się to niechęcią do wspólnych zajęć. Przed zapisaniem dziecka do danej szkółki warto porozmawiać z kadrą, aby mieć pewność, że ma odpowiednie kompetencje. Dziecko należy również samodzielnie przygotować do wizyty w szkółce. Maluch powinien wiedzieć, gdzie się wybiera, co będzie robił i dlaczego. Po odbytym treningu należy z nim porozmawiać i przekonać się, czy podobała mu się ta forma aktywności oraz, czy ma ochotę na ponowne spotkanie z kolegami i trenerami.